Децата днес живеят в дигитален свят. Те непрекъснато боравят със съвременните технологии, говорят за тях, забавляват се с тях, споделят чрез тях, превърнали са ги в задължителна част от ежедневието си. И колкото повече време прекарват пред малкия екран, играейки и сърфирайки в социалните мрежи, толкова повече родителите им недоволстват от този факт. Но всяка монета има две страни. Ние искаме да ви покажем другата – положителната.
„TechARTnology“ дава един нов и различен поглед към дигитализацията. Чрез изкуството, изключително полезно за развитието на всяко дете, и чрез модерното му поднасяне чрез курсове за дигитално изкуство, деца и родители ще открият и полезната страна на технологиите.
TechARTnology – съвместен проект на Luxoft, Fusion Academy и Fusion Foundation дава възможност на деца с потенциали и мотивация да се потопят в света на дигиталното изкуство. За пета поредна година Luxoft осигурява стипендии за 8-месечно обучение в специално разработени курсове по „Дигитални изкуства„, „Класическа и дигитална илюстрация“ и „Дизайн и проектиране“ за деца на възраст 8-14 г. Курсовете съчетават в себе си по най-добрия начин класическото и дигиталното рисуване и дава основи за анимация и програмиране.
Целта на курсовете е да развият у тях на първо място креативността и пространственото мислене, както и да им даде знания и умения, които ще са им изключително полезни и базисни за последващо развитие в определена област. Курсовете ги подготвят за съвременни професии като: Графичен дизайн, Илюстрация и анимация, Индустриален дизайн, Интериорен дизайн, Ландшафт архитектура, Текстилен дизайн и др.
По време на обучението си децата ще навлязат в дълбочина във всяка тема на курса и ще преминат през всички етапи за цялостно изграждане и представяне на проектите си – от идеята до реализацията. Ще се научат и да презентират идеите и произведенията си, да разказват за процеса на тяхното развитие и преобразуване до техния краен вариант. Ще обогатят културата си в областта на изобразителното изкуство и дизайна, ще развият логическото си мислене и способността да търсят, синтезират и анализират информация, свързана със зададените им проекти.
Развойният център на Luxoft в София бе открит през месец март 2014 г. В момента българският екип наброява над 150 души с тенденция към бързо увеличаване. Luxoft е водещ доставчик на услуги в разработка на софтуер и иновативни IT решения в световен мащаб, обслужващ основно големи международни корпорации. Компанията предоставя услуги в проектирането, разработката, тестването и поддръжката на мащабни софтуерни решения и консултации в сферата на информационните технологии. Решенията на Luxoft се базират на специално разработени продукти и платформи, които влияят пряко върху бизнес резултатите на клиентите, увеличават ефективността, предоставят информационна сигурност. Компанията Luxoft е представена в 16 страни, има 27 центъра по целия свят и 30 представителства, в които работят над 10,000 души. Централата на Luxoft се намира в Цуг, Швейцария, а акции на компанията се търгуват на Нюйоркската фондова борса.
Част от приноса на компанията в България се изразява и във влиянието на дейността на Luxoft върху развитието на ИТ-сектора и на бизнеса в страната като цяло:
Компанията разкрива работни места във високотехнологичен сектор, произвеждащ продукти с висока добавена стойност и с огромен потенциал за развитие като част от националната икономика;
Компанията провежда поредица от инициативи, допринасящи за подобряване на социалната среда в страната – подпомагане на деца в неравностойно социално положение, пациентски организации, образователни институции.
Подкрепа и изграждане на центрове за обучение и менторски програми, с което компанията подпомага стратегически подготовката на бъдещи кадри:
Luxoft партнира интензивно с други инициативи, насочени към развитието на по-добро ИТ образование в България.
Luxoft насърчава българските разработчици да участват в безплатните технологични уебинари (LTS) с участието на експерти, утвърдени на международната IT сцена, които с постиженията си вече имат статут на звезди.
Компанията излъчва старши разработчици от местния си екип за лектори на значими събития в ИТ сферата, които се провеждат в страната.
Проектите на компанията са носители на редица международни призове, които допринасят за повишаване на престижа на българската ИТ общност, както в международен мащаб, така и сред бизнес средите и обществото в страната.
Срок за кандидатстване – 18 септември 2020 г.!
Кандидатстването и подбора на децата ще се извърши в два кръга, както следва:
Кръг 1:
22.06.2020 – 18.09.2020 г. – Подаване на електронна поща или на хартиен носител формуляр за кандидатстване за стипендия „Креативност без граници”, с точно попълнени данни на детето и на родителите, както и останалите изискуеми документи, описани по долу;
До две седмици след подаване на документите, но не по-късно от 18.09.2020 г. – обратна връзка към кандидата дали преминава към втори кръг;
Кръг 2:
23.06.-25.09.2020 г. – Преминалите Първи кръг кандидати се явяват на интервю с представители на Be Creative и на обучителната институция – Fusion Academy;
28.09.2020 г. – Обявяване на стипендиантите по проект „TechArtNology”
За стипендия могат да кандидатстват всички деца, които отговарят на следните изисквания:
Деца, които имат изявен интерес към изкуства и технологии;
Деца от 8 до 14 г., включително, които да са записани във формална форма на обучение;
Деца от семейства с ниски доходи, НЕнадвишаващ 900 лв. на член от семейството;
Добър успех в училище (над 5,00) за децата от втори до седми клас, включително.
Документите, необходими при кандидатстването, са:
Попълнен формуляр за кандидатстване за стипендия „TechArtNoloy“;
Документи, удостоверяващи, че дохода на член от семейството е под 900 лв.;
Документ, удостоверяващ, че детето е записано в редовна форма на обучение;
Документ, доказващ успеха на децата от втори до седми клас.
Документите могат да бъдат изпратени на адрес гр. София, кв. Драгалевци, ул. Витошка Зорница 2.
Всички одобрени деца, ще бъдат поканени на интервю с педагогическия състав на Fusion Academy и представители на фондация “Be Creative”.